Elektros energijos supratimas 2022

Elektra yra energijos šaltinis, kurį sudaro milijardai atskirų elektronų, tekančių tam tikru keliu,
panašiai kaip vanduo upelyje. Šis srautas yra elektros srovė. Elektros srovė teka laidais, kartais vadinamais laidininkais. Laidai padengti izoliacijos sluoksniu, kuris apsaugo nuo smūgių ir užtikrina, kad visas energijos kiekis pasiektų paskirties vietą.

Izoliacijos tipas gali skirtis priklausomai nuo prietaiso tipo arba nuo to, ar jis bus drėgnoje, ar sausoje vietoje. Kai keli laidai surišami kartu su papildoma izoliacija, gaunamas kabelis. Maisto pramonėje naudojami kabeliai, sunkūs, bet lankstūs, apvynioti plienu ir dažnai vadinami BX kabeliais. Kai laidai yra apgaubti nelanksčiu plieniniu vamzdžiu, jie vadinami kanalais, o ne kabeliais. Visas esamas kelias nuo pradžios iki pabaigos paprastai vadinamas grandine.

Bet kurią grandinę sudaro trys pagrindiniai komponentai: šaltinis, arba pradinė vieta; kelias, kuriuo ji teka, ir elektros prietaisas (prietaisas), į kurį ji teka. Įprastas grandinės tipas yra fluorescencinė lemputė. Išbaigta, veikianti grandinė vadinama uždarąja grandine. Atvira (arba nutrūkusi) grandinė – tai grandinė, kuri nutraukta taip, kad elektra neteka. Trumpasis jungimas įvyksta, kai esama elektros srovė teka neplanuotu keliu dėl nutrūkusio laido ar kitos priežasties.

Trumpasis jungimas yra nesaugus vien dėl to, kad gali sukelti gaisrą ir (arba) pakenkti kitai įrangai. Laimei, yra keletas saugos įtaisų, padedančių išvengti trumpojo jungimo. Saugiklis – tai apkrovą ribojantis įtaisas, kuris gali automatiškai nutraukti elektros grandinę, jei yra perkrovos būklė. Saugikliai apsaugo ir prietaisus, ir žmones. Daugiau apie juos sužinosite po akimirkos. Grandinės pertraukiklis atrodo kaip elektros jungiklis. Jis automatiškai išsijungia, kai pradeda gauti didesnę elektros energijos apkrovą nei jo pajėgumas.

Apkrovai sumažėjus, pertraukiklį vėl galima įjungti rankiniu būdu, nepadarant žalos elektros linijoms ar prietaisams. Be kilovatvalandžių (kwH) ir kilovoltamperų, yra keturi pagrindiniai terminai, kuriuos reikia išmokti matuojant elektros energiją. Juos reikia žinoti, nes dauguma virtuvės įrangos yra „įvertinama” (pagal galingumą arba galios efektyvumą) remiantis šiais terminais:

Amperai

1. Amperas. Dažniausiai vadinamas amperu, tai terminas, apibūdinantis, kiek elektros srovės teka grandine. Pavyzdžiui, 100 vatų lemputės įsižiebimui reikia 0,832 ampero elektros srovės. Kuo didesnis elektros laido skersmuo, tuo daugiau amperų jis gali saugiai praleisti, todėl labai svarbu, kad licencijuotas elektrikas nustatytų tinkamus jūsų poreikiams laidų dydžius.

Nacionalinis elektros kodeksas nustato laidų prekybos standartus. Pavyzdžiui, mažiausias varinių laidų dydis yra 14, o aliumininių laidų – 12. Grandinės pertraukikliai taip pat vertinami amperais, dažniausiai 15 amperų (viengubas grandinės pertraukiklis) arba 30 amperų (dvigubas). Įprastiniame namų elektros lizdelyje yra 15 amperų, į kurį galima įjungti prietaisus, lempas ir pan. Vos 0,02 ampero gali sukelti elektros smūgį. Elektros formulėse I raidė reiškia amperus.

Voltai

2. Voltas. Voltas yra varomoji jėga, kuri stumia amperą per elektros laidą. Vienas voltas gali būti jėga, kurios reikia, kad 1 amperą elektros srovė stumtų 1 sekundę. Įprastos prietaisų įtampos yra 110-120 ir 208-240. Tai reiškia, kokio dydžio įtampa būtina, kad prietaisas veiktų efektyviai; daugumai prietaisų reikia mažiausiai 120 voltų. Elektros formulėse raidė E žymi voltus.

Vatas

3. Vatas. Vatas rodo faktinį elektros energijos suvartojimą, galios kiekį grandinėje. Vienas vatas lygus vieno elektros srovės stiprio srautui, kai slėgis yra vienas voltas. Daugybė elektros prietaisų vertinami ir vatais, ir voltais. Elektros formulėse W raidė reiškia vatus.

Omai

4. Omas. Tai tikrai mažiau žinomas terminas; omas iš tikrųjų yra elektrinės varžos vienetas. Jis nurodo, ar medžiaga yra geras elektros energijos laidininkas, ar izoliatorius, ribojantis elektros srautą. Laidininkų pavyzdžiai yra varis, sidabras ir geriamasis vanduo. Izoliatorių pavyzdžiai – sausas oras, mediena, guma ir distiliuotas vanduo. Elektros formulėse raidė R (varža) reiškia omus.

Kodėl reikia žinoti šiuos terminus? Gali prireikti apskaičiuoti amperus, voltus ar vatus, kad galėtumėte nuspręsti, kokią įrangą įsigyti, patikrinti esamų prietaisų efektyvumą arba sužinoti, ar įjungę ką nors naujo neperkrausite grandinės. Dabar, kai žinote terminologiją, rasite keletą paprastų formulių, kaip turimus duomenis paversti galios matavimu, kurio gali prireikti konkrečioje situacijoje.