Faktai apie cinko metalą


Kas periodinėje elementų lentelėje turi ženklą „Zn” ir atominį skaičių „30”? Atsakymas – cinkas! Kuo cinkas toks svarbus? Na, yra daugybė priežasčių, kodėl šis melsvai sidabrinės spalvos cheminis elementas yra toks svarbus mūsų visuomenei ir net mūsų sveikatai! Toliau skaitykite pagrindinius faktus apie metalinį cinką, įskaitant įprastas jo savybes ir panaudojimą.

Cinkas daugiausia kasamas iš natūralios rūdos, kurioje yra cinko blendės, cinko sulfido arba sfalerito. Nors grynas cinkas yra natūraliai Žemės plutoje gausiai paplitęs metalas, didžioji dalis cinko yra lydiniai arba cinko ir kitų elementų mišiniai. Tiesą sakant, cinko lydinių naudojimas autentiškai datuojamas dar 500 m. pr. m. e.! O ar žinojote, kad į cinką pridėjus šiek tiek vario, gaunamas žalvaris? Tai tiesa! Žalvaris yra įprastas cinko lydinys. Cinko lydinių artefaktus galima datuoti nuo Romos imperijos laikų iki vėlesnių laikų – nuo monetų ir ginklų iki meno kūrinių, instrumentų, juvelyrinių dirbinių ir kt.

1837 m. vyras, vardu Stanislas Sorelis, paskelbė apie savo naują išradimą, vadinamą cinkavimu, t. y. kitų metalų ir metalų lydinių padengimo cinko sluoksniu procesą, skirtą katodinei apsaugai ir kt. Iš tikrųjų cinkavimas šiandien yra pagrindinis pramoninis grynojo cinko naudojimo būdas. Skirkite šiek tiek laiko susipažinti su dažniausiai naudojamais metalo cinkavimo būdais, kad dar geriau suprastumėte šį procesą! Tačiau „Sorel” negali prisiimti visų nuopelnų. Tik žmogus, vardu Luidžis Galvanis (Luigi Galvani), pjaustydamas skrodimui skirtas varles, suklupo prie elektros energijos gaivinančio poveikio!

Cinko faktai, kurie paskatins jūsų protą

Cinkas yra netauriųjų metalų rūšis. Kas yra netaurieji metalai? Na, priklausomai nuo konteksto, yra daug apibrėžimų. Pirmiausia tai metalai, kurie nėra nei taurieji, nei brangieji, bet yra plačiai prieinami ir nebrangūs. Kai cinkas yra kambario temperatūros, jis yra trapus ir atrodo mėlynos sidabro spalvos. Gerai nupoliravus jis gali atrodyti ryškiai sidabrinis.

Dažniausiai šiuolaikinėje visuomenėje grynasis cinkas naudojamas plieno cinkavimui. Kiti panaudojimo būdai – laivų komponentų ir prekių gamyba, taip pat muzikos instrumentų, antipirenų, trofėjų, medalių ir, žinoma, žalvario gamyba.

Cinkas nelaikomas stipriu metalu. Jis yra silpnas, jo tempiamasis stipris yra mažesnis nei 50 % švelnaus anglinio plieno tempiamojo stiprio. Jis taip pat yra trapus, tačiau gali atlaikyti didelius smūgius. Dėl šios priežasties jis nenaudojamas didelėms apkrovoms, tačiau dažnai naudojamas mechaninėms detalėms iš cinko lieti.

Cinkas yra plastiškas metalas, kurio temperatūra yra nuo 212 iki 302 laipsnių pagal Farenheitą. Šiame temperatūros intervale jis taip pat yra labai plastiškas. Jei jis įkaista labiau, vėl tampa labai trapus. Cinkas yra vidutiniškai laidus metalas. Jis išlaiko stiprias elektrochemines savybes, todėl dažnai naudojamas akumuliatorių gamyboje.

Cinkas yra žmonėms būtinas mikroelementas! Tiesą sakant, jis yra antras pagal paplitimą mikroelementas po geležies. Jei jums trūksta cinko, galite prarasti apetitą. Valgykite daugiau raudonos mėsos, riešutų, austrių, omarų, neskaldytų grūdų ir pupelių – tai natūralūs sveiko cinko šaltiniai. Arba tiesiog vartokite nereceptinius cinko papildus.

Cinkas yra spalvotasis metalas, t. y. jame nėra geležies. Spalvotieji metalai yra 100 % perdirbami, todėl gali būti naudojami pakartotinai be galo.