Koks mano KMI ir kodėl man tai turėtų rūpėti?

Jau daugelį metų matuojatės savo KMI masės indeksą ir tikriausiai apie tai net nežinojote. Kiekvieną kartą, kai einate pas gydytoją, slaugytoja išmatuoja jūsų gyvybines funkcijas ir svorį, kartais – ūgį. Šie matavimai leidžia apskaičiuoti jūsų KMI (kūno masės indeksą) – riebalų kiekį jūsų kūne. KMI 19-24,9 reiškia normalų svorį; mažiau nei 19 – per mažą svorį; 25-29,9 – antsvorį; 30 ir daugiau – nutukimą.

Kodėl jums tai turėtų rūpėti?

Išlaikydami sveiką svorį ir normalų KMI, tikėtina, kad turėsite mažiau sąnarių ir raumenų skausmų, daugiau energijos, geriau reguliuosite kūno skysčius ir kraujospūdį, sumažinsite širdies ir kraujotakos sistemos apkrovą, geriau miegosite, sumažės trigliceridų, cukraus kiekis kraujyje ir diabeto išsivystymo rizika, sumažės širdies ligų ir tam tikrų vėžinių susirgimų rizika.

Dėl antsvorio ar nutukimo didėja rizika susirgti cukriniu diabetu, širdies ligomis, klubų, kelių ir kulkšnių osteoartritu (dėl didesnio sąnarių susidėvėjimo) ir daugeliu kitų sveikatos problemų. Nepamirškite, kad į „HealthTeam Advantage” planą įeina nemokama narystė „SilverSneakers” (daugiau informacijos rasite toliau esančiame straipsnyje).

Jums gresia didesnė sveikatos problemų rizika, jei jūsų KMI yra 35-39,9 ir turite dvi ar daugiau su svoriu susijusių medicininių problemų – iš tiesų, esate laikomas liguistai nutukusiu (mirtinai nutukusiu). Jūsų sveikatos komplikacijų (širdies priepuolio ar insulto, galinčių baigtis mirtimi) rizika yra gerokai didesnė. Tokia pat liguistai nutukusių žmonių kategorija taikoma, jei jūsų KMI yra didesnis nei 39,9, net jei kitais atžvilgiais esate sveiki.

Dėl per didelio svorio padidėja darbas, kurį turi atlikti jūsų širdis. Jis taip pat didina kraujospūdį ir cholesterolio bei trigliceridų kiekį kraujyje ir mažina DTL (gerojo) cholesterolio kiekį. Dėl jo taip pat gali padidėti diabeto išsivystymo tikimybė. Gyvenimo būdo pokyčiai, padedantys jums išlaikyti 3-5 % sumažėjusį svorį, greičiausiai lems kliniškai reikšmingą gliukozės kiekio kraujyje, trigliceridų kiekio ir rizikos susirgti 2 tipo diabetu pagerėjimą. Didesnis svorio sumažėjimas gali net padėti sumažinti kraujospūdį ir pagerinti cholesterolio kiekį kraujyje.

Kaip apskaičiuoti KMI?

Koks yra jūsų KMI? Galite pasinaudoti internetine KMI skaičiuokle, paklausti gydytojo arba apskaičiuoti patys, vadovaudamiesi toliau pateiktomis instrukcijomis.

Naudokite svarstykles ant kieto, lygaus, neplauto paviršiaus. Dėvėkite labai mažai drabužių ir avėkite be batų.
Pasisverkite kilogramo tikslumu.
Akys nukreiptos į priekį, o kulnai suremti, atsistokite labai tiesiai prie sienos. Sėdmenys, pečiai ir pakaušis turi liesti sieną.
Pažymėkite savo ūgį aukščiausiame galvos taške. Tada išmatuokite savo ūgį pėdomis ir coliais 1/4 colio tikslumu. Taip pat apskaičiuokite savo ūgį tik coliais.
Raskite savo ūgį pėdomis ir coliais Kūno masės indekso rizikos lygių lentelės pirmajame stulpelyje. Svorio intervalai, atitinkantys minimalią riziką, vidutinę riziką (antsvoris) ir didelę riziką (nutukimas), nurodyti trijuose stulpeliuose kiekvienam ūgiui.